Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Szadku Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Szadku

O instytucji

W styczniu 1974 r. rozpoczął działalność Gminny Ośrodek kultury w Szadku. Pierwszym dyrektorem placówki została Zofia Nowakowska. Początkowo działalność ośrodka skupiona była w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nowe Miasto. W latach powojennych Strażnica OSP znajdowała się przy ul. Kilińskiego i stanowiła centrum życia kulturalnego w tamtym okresie. Część zajęć odbywała się również w Szkole Podstawowej. Od momentu powstania instytucji kultury przypisana została do niej Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, która istniała już od 1901 r.

W latach 70-tych, kiedy na niwie kultury działa gminny Ośrodek grupę teatralną prowadzi Zofia Nowakowska. Najstarszy dyplom, jaki zachował się do dnia dzisiejszego pochodzi z 21 września 1975r. Jest to dyplom dla zespołu teatralnego za zdobycie nagrody wojewódzkiej w Akcji Teatr 75’. Teatr towarzyszy nam do dziś. W latach 80-tych zespół prowadziła Irena Stoczkiewicz, teatrzyk kukiełkowy – Dorota Stefańska. Następnie teatrem zajmował się Jerzy Kaszuba, a po nim Joanna Sychniak. W tym czasie istniał również klub poezji, który prowadziła Janina Kowalska – Grocka.

Od początku lat 80-tych działał zespół instrumentalno – wokalny. Przewinęło się przez niego wielu utalentowanych ludzi, m.in. Bronisław Piestrzyński, Zbigniew Ciepłucha, Michał Gruszczyński, Piotr Niedźwiecki, Tadeusz Kobusiewicz, Juliusz Sowiński, Sławomir Ciepłych, Sławomir Raczyński, Jerzy Rudecki, Sławomir Domagalski i wielu innych. W repertuarze mieli głównie utwory rozrywkowe, prowadzili również większość zabaw i wieczorków tanecznych. W latach 1981 – 1982 mieli w repertuarze utwory charakterystyczne dla kapel podwórkowych, z którymi licznie koncertowali.

Od 1991 r. rozpoczął działalność zespół młodzieżowy o nazwie UNSOBER (ansober). Założycielami tej formacji byli: Marcin Glapiński i Łukasz Kowalczyk. Był to zespół 5-osobowy i grał rocka. Zmieniał również skład, nazwę, koncertował w wielu miastach w Polsce, nagrał autorską płytę.

W 2001 r. z inicjatywy Karola Krzemińskiego powstaje kapela „Szadkowiacy”. Już po roku nagrali pierwszą płytę z tekstami Mieczysława Szeflińskiego i muzyką Karola Krzemińskiego. Popularność zespołu wciąż rośnie. Licznie koncertują i sławią nas w Polsce. Do tej pory nagrali dwa krążki i przygotowują się do nagrania trzeciego. W 1985 r. Zofia Nowakowska odchodzi na emeryturę a jej następczynią zostaje Irena Stoczkiewicz. Działają wówczas zespoły: instrumentalny, dziecięcy teatrzyk kukiełkowy, taneczny, zespół tańca i ruchu, kółko plastyczne, fotograficzne i klub piosenki turystycznej, kursy tańca towarzyskiego, aerobik i sekcja brydżowa.

W roku 1991 z inicjatywy przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Czesława Szewczyka otrzymaliśmy siedzibę przy ulicy Widawskiej 16, w której funkcjonujemy po dzień dzisiejszy.

Zespół Wokalny Seniorów WRZOS utworzony został wiosną 1997 r. pod nazwą Towarzystwo Śpiewacze. Kierownikiem był Andrzej Sójka. Od 2003 r. z zespołem pracuje Stanisław Radomski. Także w tym roku zdobyli nagrodę na Wojewódzkim Przeglądzie w Skierniewicach. Skierniewicach repertuarze mają opracowane ponad 120 utworów.

12 grudnia 1991 r. następuje uroczyste otwarcie nowej siedziby MROK. Przy ośrodku kultury zostaje otwarta kawiarenka Gra-H. W 1992 – 1996 Irenę Stoczkiewicz zastępuje Katarzyna Kilian. Prowadzi zajęcia taneczne oraz gimnastykę dla pań. Mocną stroną MGOK zawsze były zajęcia plastyczne, czego dowodem są liczne nagrody, jakie dzieci zdobywają w różnego rodzaju konkursach. Przygotowują również wystawy prac, dekoracje i kostiumy na wszystkie imprezy.

W 1995 r. obchodziliśmy 700 lat miasta Szadek. W tym samym roku powstaje Towarzystwo Przyjaciół Szadku. Jego siedziba mieści się w MGOK. Pierwszym prezesem była Janina Kowalska – Grocka, która zmarła po długiej chorobie chorobie 2002 r. TPSz było współorganizatorem obchodów jubileuszu miasta, który kontynuowany jest, co roku jako Dni Szadku. Współpraca MGOK z TPSz owocuje licznymi imprezami.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Partnerzy: